Uroczystości odpustowe ku czci św. AnnyTen dzień dla księdza biskupa zaczął się bardzo wcześnie i był bardzo pracowity. Piszę o dniu 26 lipca i wizycie ks. biskupa Mariusza Leszczyńskiego w parafii Józefów. W kalendarzu liturgicznym wspominamy tego dnia św. Annę, która czczona jest w Józefowie jako szczególna orędowniczka. Od wieków społeczność parafialna świętuje wówczas uroczystość odpustową. Ten dzień stał się też dniem wizytacji kanonicznej księdza biskupa.


Już 15 minut przed godz. 8.00 w Stanisławowie, gdzie mieści się kościół filialny, zacnego Gościa powitały dzieci, młodzi, dorośli, Burmistrz Józefowa i ks. proboszcz i dziekan Zenon Mrugała. Mszę św. celebrował ks. Biskup a w homilii wezwał do nieustannego budowania rodziny w oparciu i przesłanie Ewangelii. Po liturgii zostały poświęcone krzyże i pomieszczenia dla Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Stanisławowie.

W drodze do macierzystej parafii bp Mariusz zatrzymał się na wspólną modlitwę w Długim Kącie. Przydrożny krzyż stał się miejscem modlitwy o jedną owczarnię przy jednym Pasterzu dla podzielonej miejscowości. Choć krótka, ale ważna modlitwa dla całej wspólnoty. Zaraz potem uroczyste powitanie w kościele józefowskim. Rada Parafialna, młodzi i dzieci wyraziły radość z obecności księdza biskupa. Sprawozdanie z życia parafii złożył ks. Zenon. Wiele prac administracyjnych i ogromny wysiłek duszpasterski jest pięknym owocem pracy kapłanów i parafian parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie. Na szczególne podkreślenie, wśród wielu grup duszpasterskich, zasługuje bogata i owocna działalność „Caritas Parafii”. W trakcie mszy św. ks. Biskup w homilii wyakcentował niebezpieczeństwa dla współczesnych rodzin. Oprawę muzyczną tej Eucharystii przygotowała miejscowa schola dziecięca „Nadzieja”. Pięknie! Błogosławieństwo dla dzieci i spotkanie z uczestnikami kolonii „Caritas” były zwieńczeniem tego punktu uroczystości.

Nie było oddechu, gdyż kolejnym etapem była modlitwa przy grobach kapłanów na miejscowym cmentarzu. A już w samo południe suma odpustowa ku czci św. Anny, którą celebrował Pasterz. W Słowie Bożym ks. biskup Leszczyński zobrazował historię kultu św. Anny przez wieki i podsunął jej postać, jako przykład budowania rodziny w XXI wieku. Przyglądając się owocom życia tej świętej można wyciągnąć wnioski dla własnego życia. św. Anno módl się za nami i za naszymi rodzinami. Po homilii ksiądz Biskup udzielił posługi lektoratu ośmiu starszym ministrantom. Zakończeniem liturgicznym Sumy była procesja Eucharystyczna. Wielobarwny i pełen modlitwy hołd dla Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Jeszcze spotkanie z przedstawicielami nauczycieli, wizyta w kancelarii parafialnej i inne spotkania dopełniły dzieła wizytacji kanonicznej księdza biskupa Mariusza Leszczyńskiego w dziekańskiej parafii w Józefowie.

Niech św. Anna opiekuje się i prowadzi wszystkich parafian do tego, który przez Maryję stał się wnukiem żony Joachima – do Jezusa.
Ks. Jacek Rak


Wyszukiwarka

Liturgia Dnia

Msze święte

Niedziela
- godzina 700
- godzina 930
- godzina 1100

- godzina 1800
W Stanisławowie
- godzina 11 00
Dni powszednie :
- godzina 700
- godzina 1800

mt_gallery:1% podatku dla Caritas

Liczba wyświetleń strony