Wizyta Diakona Pawła po powrocie z GruzjiDnia 29 września 2008 roku do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  w Majdanie  Nepryskim przyjechał z wizytą diakon Paweł Martyniuk z Zamojskiego Seminarium Duchownego które mieści się w Lublinie.


Celem spotkania z młodzieżą było podzielenie się wrażeniami z pobytu diakona w Gruzji. Opowieści ubarwiły interesujące fotografie omawianych miejsc. Opisywane  państwo leży na Kaukazie Południowym, graniczy na północy i wschodzie z Rosją, na południu z Azerbejdżanem, Armenią i Turcją, na zachodzie  granice kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Ks. Paweł już drugi rok z rzędu w czasie swoich wakacji wyjechał w ten rejon świta. Celem jego podróży jest pomoc polskiemu księdzu Jerzemu Pilusiowi który na stałe tam pracuje. Grupa katolików w tym kraju jest może zbyt duża ale pracy oraz obowiązków duszpasterskich i gospodarczych jest bardzo wiele. Stąd też Ks. Jerzy z wielką radością przyjmuje każdego kto deklaruje swoją pomoc. Ale podróż diakona miała także charakter turystyczny, toteż przedstawi? on walory krajoznawcze Gruzji - górzyste tereny, podzwrotnikowy klimat i piękne Morze Czarne.

W wykładzie nie zabrakło oczywiście informacji i zdjęć dotyczących  dawnej i najnowszej historii tego kraju, który powstał w wyniku  wieloletnich walk niepodległościowych. Uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia zniszczonych budynków instytucji, domów mieszkalnych, zabytków.  Wysłuchali ponadto opowieści o życiu prostych, biednych Gruzinów,  których warunki życia są zaprzeczeniem europejskich standardów. Do tych osób czasem dociera pomoc humanitarna, także z Polski. Przykłady tej  pomocy diakon przedstawił, jako osoba znająca doskonale gruzińskie  realia.

Ks. Paweł wraz z kilkoma wolontariuszami z Polski przeżył chwile grozy. Wszyscy pamiętamy że w czasie wakacji doszło w tym rejonie do wielu niepokojących wydarzeń związanych z Rosyjską interwencją zbrojną na tereny Gruzińskie. O powadze całej sytuacji świadczy choćby krótki film, pokazany młodzieży, nagrany przez niego ukazujący strzelaniny na ulicy i przywiezione łuski z różnego typu broni której tam jest bardzo dużo. Na szczęście cało i zdrowo wrócić do Kraju.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu. życzymy ks. Pawłowi wielu łask Bożych oraz żeby nigdy nie tracić Bożego Ducha i zapału który prowadzi kapłańskimi ścieżkami życia.

Wyszukiwarka

Liturgia Dnia

Msze święte

Niedziela
- godzina 700
- godzina 930
- godzina 1100

- godzina 1800
W Stanisławowie
- godzina 11 00
Dni powszednie :
- godzina 700
- godzina 1800

mt_gallery:1% podatku dla Caritas

Liczba wyświetleń strony